Moje cesta

Jsem lektorka holistické hatha jógy s několikaletou praxí. Vždy mě zajímal celostní přístup k tělu, zdraví i vnímání života. Zajímají mě cesty, jak přijímat život takový jaký je se všemi jeho zákoutími.

Holistická hatha jóga je touto cestou. Díky spojení cvičení jógových pozicdechových technikmeditacízpěvem manter pomáhám lidem cítit se dobře nejen ve svém těle, ale také nacházet rovnováhu v mysli, duši a celém životě.

Cesta k józe...cesta k lehkosti bytí

Jsem žena, která si již je konečně vědoma své hodnoty a síly a která se cítí dobře ve svém zdravém těle i s pár kily navíc. Díky józe jsem našla cesty, jak vnímat a pozorovat své emoce a pocity a jak pracovat i s těmi zdánlivě negativními tak, aby mě neparalizovaly, ale abych využila i jejich potenciálu k naučení se přijímat život a jeho jednotlivé části takové, jaké jsou.

Je mi 43 let, jsem aktuálně sama, nemám děti. Mohlo by se zdát, že to je situace hodná depresí a poklesů…díky své jógové cestě jsem ale pochopila, že vnitřní klid není o tom, co máme nebo nemáme, ale že je to jemná esence přijetí života se všemi jeho stránkami a zákoutími.

Nebylo tomu tak ale vždy…

Bylo období, kdy jsem se vyloženě honila za vnitřním klidem. Řešila jsem, proč pořád nemám stálého partnera, že nebudu mít děti, že jsem tlustá…vůbec jsem nepřijímala svůj život takový, jaký byl, i když jsem měla mnohé. 

Hodně jsem cestovala, vždy jsem měla mnoho přátel, dařilo se mi i v profesním životě, ale stejně jsem nebyla spokojená. Pořád mi něco chybělo, z čehož vznikalo napětí, které jsem občas večer řešila lahvinkou vína, po které jsem se sice cítila lépe, ale druhý den ráno bylo vnitřní napětí zpět. Otáčela jsem se ke svému životu zády, stále jsem něco vyhlížela a čekala na pomyslné „až“...

Neustále jsem hledala důvody, proč některé věci v životě nemám, snažila jsem se zjistit, co je na mě špatně a jak z pocitu nedostatečnosti ven.

Zkoušela jsem mnoho různý cest na kopec vnitřního klidu, kde bych našla svoji vnitřní  rovnováhu…pobyty ve tmě, ženské kruhy, ayahuaskové rituály, kurzy manifestace budoucnosti, psychoterapie, vipassana meditaci, EFT metodu…

Mé životní heslo posledních let je: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Takže jsem se stále pokoušela někde ten pocit rovnováhy a vnitřního klidu najít, respektive jsem se snažila přijít na důvod, proč stále nemám toho chlapa…

Všechno jsou to krásné techniky a určitě mě každá z nich hodně posunula, leč skutečný začátek zlomu u mě nastal, když jsem byla v roce 2011 po páté v Indii a řekla jsem si, kde jinde zkusit jógu než v její kolébce.

Šla jsem na první otevřenou hodinu, která mě vyděsila, protože jsem měla pocit, že tam nepatřím a jógu cvičit nemůžu, když se neohnu až na zem, nemám postavu štíhlé šlachovité jogínky, protože jsem holka krev a mlíko, a při pozici svíčky nejenže nestojím na ramenou, ale zadek se mi nezvedne ani tak, abych si jej podepřela rukama.

Intuice mě ale tehdy vedla dál, až jsem našla kurz Iyengar jogy, který trval 5 dnů, byl určen pro skutečné začátečníky a narovnal moji představu o tom, pro koho je jóga určená.

Začala jsem chápat, že jóga je určena všem a že i když se neohnu až na zem anebo se nezvednu do „mostu“, neznamená to, že jsem špatný jogín.

Praktikovala jsem Iyengar jógu pět let s báječnou Pájou Vyskočilovou v Brně a s každou další praxí jsem cítila, jak se mé fyzické i mentální bloky uvolňují a léčí. Můj finální zlom směrem k učení jógy nastal při mém pobytu na Bali v roce 2018, kde jsem absolvovala 200H lektorský kurz holistické hatha jógy u Grega Kapse, který mě ještě více ukotvil v pochopení, že jóga je skutečně pro všechny bez rozdílu váhy, flexibility či kondice a podpořil mé rozhodnutí předávat jógové učení dál a ukazovat lidem, že všichni mohou.

V návaznosti na to procházím v těchto dnech učitelským kurzem inspirativních amerických učitelech Dianne Bondy a Amber Karnes, který je pod názvem Yoga For All (Jóga pro všechny) věnován přístupu jógy a učitelů k lidem všech velikostí a tvarů, což bude, věřím, v mé následné učitelské praxi, krásně zapadat do konceptu, který chci předávat. 

Vždy mě zajímal holistický (celostní) přístup k tělu i k životu. Proto mně holistická hatha jóga a její spojení jógových pozic s dechovými technikami, meditacemi pracujícími s myslí či zpěvem manter, který léčí duši, dávala a dává velký smysl.

Pochopila jsem, že jóga je život, že je to cesta, jak pochopit život, jak se dokázat udržet v přítomnosti a tím i ve vnitřním klidu.

Učení holistické hatha jógy se věnuji dva roky a ráda bych vám nabídla online kurzy/lekce, které vás provedou praxí, která vám pomůže vyléčit nejen vaše tělo, ale také zklidní vaši mysl a duši.

Spojíme jemnou praxi cvičení jógových pozic, dechových cvičení, krijí, zpěvu manter a meditací.

Mé hodiny jógy se zaměřují hlavně na začátečníky, kterým chci ukázat, že je jedno v jaké fázi života či tělesné kondice se nachází. Chci jim ukázat, že jóga je skutečně pro každého.

Jsou ale vhodné i pro pokročilejší praktikanty jógy, kteří si chtějí svojí ásánovou praxi doplnit o další techniky.

Nabízím vám praxi, která, stejně jako pomáhá mně, pomůže i vám zvědomit vaše tělo, uklidnit mysl a díky tomu přijmout život takový jaký je...a HLAVNĚ...NEBRAT SEBE ANI ŽIVOT TAK VÁŽNĚ!!! 🙂